Forum  Strona Główna



 

FRUITY LOOP STUDIO

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PROGRAMY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
VANKRIS
Administrator



Dołączył: 06 Kwi 2008
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: TCZEW-POLAND

PostWysłany: Pon 11:57, 07 Kwi 2008    Temat postu: FRUITY LOOP STUDIO

No ten soft to jest chyba najbardziej znanym wsrud dj, producentów i nie tylko ale zaprezentuje krótki opis dla tych co jeszcze go nie mieli w swoich łapkach.
opis:

Fruity Loop Studio stał się od pewnego czasu najpopularniejszym narzędziem do tworzenia muzyki. Miniaturowe studio, o tej nic nie mówiącej nazwie, kryje wiele możliwości dla początkującego artysty. W tym artykule omówione są najważniejsze cechy tego programu, wszystkie "za" i "przeciw" korzystania z niego.


Fruity Loop Studio, czyli w skrócie FL obsługuje wtyczki VST. Są to dodatkowe instrumenty podrzędne, które do poprawnego funkcjonowania potrzebują sequencera nadrzędnego, krótko mówiąc programu, który będzie sterował ich funkcjami. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdyż sam FL jako pojedynczy instrument dysponuje niewielką ilością brzmień, co czyni go mało funkcjonalnym. Wtyczki VST występują często w postaci freeware, co czyni je ogólnodostępnymi i najtańszymi źródłami dźwięku. Przez to nasz domowe studio nie musi wcale wiele kosztować. Jeżeli chodzi o cenę, to FL można kupić już za 200zł. Jest to oczywiście cena orientacyjna, gdyż uzależniona jest od wersji naszego FL. Zaś dostępne na rynku wtyczki VST przewyższają niekiedy kilkukrotnie wartość naszego programu nadrzędnego jakim jest FL.


Po zainstalowaniu FL i odpaleniu go mamy główny panel, w którym na pierwszym planie widnieje sequencer. Po lewej stronie banki dźwięków, natomiast na samej górze klika opcji ustawienia tempa, opcje nagrywania.

Powyżej widzimy okno FL, w którym mamy otwarte różne jego procesy. Na górze otawrty jest tzw. Step sequencer, służy on nam do pwrowadzania rytmiki danego instrumentu lub kilku instrumentów. W tymże sequencerze, możemy zastosować piano roll, który jest otwarty obok step sequencer'a. Piano roll służy do dokładniejszego wprowadzenia wartości muzycznych, jak również do tworzenia akordów, jest to funkcja bardzo przydatna, a nawet niezbędna. Poniżej otwarty jest emulator syntezatora analogowego, dzięki któremu możemy wygenerować potrzebne dla nas dźwięki, nie istniejące fabrycznie w programie.


STEP SEQUENCER

Dzięki niemu układamy naszą melodię lub linie beat'u czy też bass'u. Jego podstawowa funkcja to ustawienie rytmiki, natomiast jeśli chcemy zmienić tonację musimy użyć fukcji "Keyboard editor", którą odpalamy wciskając ikonę pianinka na Step Sequencerze. Obok Keyboard editora jest Graph Editor, który służy nam do zmian parametrów naszego dźwięku. Szczerze mówiąc funkcja jest bardzo wybiedzona, ale zawsze lepiej jak coś jest i z tego nie korzystać, niż miałoby nie być, a chcielibyśmy z tego skorzystać. GE posiada takie funkcje jak Pitch czy Volume, a także manipulacje filtrami, które nam kompletnie nie pomagają.


PLAYLIST


Czyli główny sequencer FL, służy nam do posklejania wszystkiego w całość, czyli dźwięki, linie melodyczne, perkusyjne i basowe. Układamy sobie w taki sposób, aby złożyć nasze dzieło w logiczną całość.

Playlista posiada paterny, czyli okienka, w których możemy układać nasze sample. Ilość paternów ograniczona do 999, czyli powinno wystarczyć nawet najbardziej wymagającym, jednak jeśli chcemy się już na siłę czepiać, to jest już jakieś ograniczenie. FL działa podobnie do dawnych trackerów. Jest prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny. Fruity Loop w zależności od wersji posiada bogatą liczbę efektów, które możemy zastosować w produkcjach. Bardzo ciekawie prezentuje się efekt Scratch, w którym możemy stworzyć ciekawie brzmiące efekty scratch'u płytą winylową, wrzucając dowolną próbkę dźwięku.

Bardzo dobrze brzmią również efekty pogłosowe typu Reverb. Widać, że autorzy programu przyłożyli się do tychże ważnych elementów. Można z powodzeniem korzystać z efektów FL nie instalując dodatkowych wtyczek. Nowe wersje tego programu posiadają naprawdę imponującą liczbę efektów. Stosujemy je w bardzo prosty sposób. Wystarczy na górnym panelu wcisnąć przycisk FX oraz do odpowiedniego paternu zaimplementować wybrany efekt. Efektów w FL mamy dużą ilość i nawet imponująca jest możliwośc modyfikacji danego efektu. Twórcy ostatnich wersji sequencera pokusili się o moduł, który powinien być zaimplementowany już od dawna, a mianowicie na dodatkowy panel, który umieszczony pod sequencerem daje nam możliwośc dokładniejszej edycji sampli w postaci wale. Przeważnie importujemy do niego sample wokalowe, jak i gotowe loopy.


Mocą całego systemu FL jest obsługa wtyczek VST, bez tego sam sequencer byłby narzędziem dla pierwszoklasisty. Nowe wersje FL posiadają możliwość podłączenia z Cubase, czyli same stają się wtyczką VST. Jest to o wiele wygodniejsze, gdyż jeśli tworzymy część utworu we Fruity Loop, a zaręczam, że poza linią beat'u nie warto robić nic więcej, resztę możemy spokojnie dokończyć w programie Cubase, podłączając naszego FL jako wtyczkę. Wymaganie sprzętowe FL nie są wygórowane i spokojnie ruszy on na przeciętnej jakości komputerach. Najważniejsze to dobra karta dźwiękowa. Minimum Sound Blaster Live oraz dobry nasłuch. Korzystając z technologii FL musimy wiedzieć, że samo to narzędzie nie zagwarantuje nam odpowiedniej jakości dźwięku. Wymaga to odpowiedniego masteringu. W przypadku produkcji wersji instrumentalnych nie jest on tak konieczny, jeśli jednak chcemy urozmaicić nasz utwór wokalem nie radzę korzystać z modułu zawartego w samym FL, gdyż spełnia on minimalne wymogi dotyczące obróbki wokalu. Wtedy najlepszą alternatywą jest program Cubase, na którym wykonamy mastering oraz mix.


Podsumowując FL jest narzędziem, na którym morzemy nauczyć się podstaw tworzenia muzyki, a dysponując odpowiednią biblioteką wtyczek jesteśmy wstanie stworzyć utwory, których nie powstydzili by się najlepsi twórcy muzyki, ponieważ współczesne możliwości software'owe dają ogromne pole do manewru. Jeśli miałbym wybierać program z racji jego ceny, wybrałbym FL, ponieważ jest to jeden z najtańszych produktów spełniających minimalne wymagania. Jeśli natomiast nie stanowi problemu trochę wyższa cena zaopatrzyłbym się w Cubase oraz Reason w wersji 3.0. Wszystko jest kwestią gustu oraz przyzwyczajenia, jednak czasem przesiadka na lepsze oprogramowanie jest bardzo opłacalna. Wybór należy wyłącznie do Was.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PROGRAMY Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin