Forum  Strona Główna



 

SŁOWNIK

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> SZKOŁA MIKSOWANIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
VANKRIS
Administrator



Dołączył: 06 Kwi 2008
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: TCZEW-POLAND

PostWysłany: Czw 22:58, 17 Kwi 2008    Temat postu: SŁOWNIK

AFTER PARTY (Breakfast Party)

Imprezy organizowane przez kluby w godzinach rannych. Rozpoczynaja sie zazwyczaj o swicie i trwają przez cały dzien. Są kontynuacja zabawy dla tych, którym nie starczyla noc. Jest to staly punkt w życiu clubbers, czyli ludzi uprawiajacych w wolnym czasie Clubbing.

AUTO CUE

Funkcja dzięki której odtwarzacz pomija ciszę na początku utworu, punkt CUE zostaje automatycznie ustawiony w miejscu na początku, gdzie utwór osiągnie głośność -56dB.

BACKSTAGE

Kulisy za sceną, miejsce spotkań artystów, DJ's, VIP itp....

BEAT

Uderzenie, ścieżka perkusyjna utworu

BOO-YAKA !

Wyrażenie zadowolenie i szczęścia u MC Raggowców i Jungle'lowców, można go porównać z rapowskim YO!.

B.P.M.

Ilość bitów na minutę (bits per minute), inaczej mówiąc liczba uderzeń stopy perkusji w utworze w przeciągu jednej minuty.

CHILL OUT

To boczne sale w klubach techno, gzie odpoczywają osoby zmeczone tancem i głośną muzyka. Puszczany jest tam zazwyczaj Ambient - spokojna nastrojowa muzyka, wyciszająca o zabarwieniu kosmicznym lub wykorzystująca elementy muzyki etnicznej.

CLUB

Nocny lokal.

CRIMINAL JUSTICE BILL

Tekst z prawa angielskiego przeciwko raves i travellers.

CLUBBING

Jest całkiem nowym sposobem spędzania czasu, który od kilku lat robi furore w centach kultury techno (Wielka Brytania, Holandia, Pln.USA). Polega na zrzuceniu garnituru na czas weekendu i spędzeniu całych dwóch dni na nieustającej wędrówce po klubach.

CLUBTOUR

Jest swoistym tournee zorganizowanym przez najpopularniejsze kluby techno. Klub zabiera swój sprzęt i kadrę doborowych DJ-ów, i wyrusza w trasę organizując w innych znajomych dyskotekach imprezy pod swoim patronatem. Ta forma lansowania klubów jest najpopularniejsza w Londynie. Celem wyjazdów SA najczęściej Birmigham, Cardiff, Brighton, Leeds, a także słoneczną hiszpańską wyspa Ibiza, która od dwóch trzech lat jest oblegana przez miłośników tego rodzaju muzyki. W tym roku (1996) aż 21 brytyjskich klubów ruszyło ze swoich siedzib.

CLUBWEAR

Ciuchy stylu Techno w żywych błyszczących kolorach.

CROSS FADER

Najważniejszy potencjometr suwakowy na mikserze, umożliwia płynną zmianę jednego utworu na drugi

CUE (ang. wskazówka)

P

Charakteryzuje muzykę o bardzo mrocznym "czarnym" temacie - przeciwieństwo do : HAPPY.

DECK

Gramofon, urzadzenie do odtwarzania płyt winylowych. Bez watpienia najważniejszy atrybut D.J.'aj na imprezie techno i nie tylko oczywiscie.

DISC JOCKEY ( DJ )

To glówny kierujacy zabawa w klubie lub na rejwie. Jego zadaniem, oprócz samego puszczania i miksowania plyt jest tak zwane budowanie imprezy. Poprzez odpowiedni dobór kawalków, rozkreca jej uczestników, powoli przygotowuje do punktu kulminacyjnego, kiedy tempo muzyki jest najszybsze. Jego funkcja jest przez niektórych ludzi porównywana do pracy szamana, kierujacego obrzedem.

E.P.

Długa wersja utworu (extended play) zarezerwowana dla dyskotek. Album od 3 do 6 tytułów.

FLYER

To darmowa ulotka informującą o imprezie, jej przebiegu, zaproszonych DJ-ach, stylu granej muzyki, specjalnych atrakcjach itp. Flyersy sa rozdawane na ulicy, w klubach, sklepach muzycznych i z modna, alternatywna odzieza. w ostatnich latach ta forma reklamy bardzo sie rozwinęła. Do jej tworzenia używa sie najnowocześniejszych technik. Wykorzystuje sie elementy grafiki komputerowej. Muzyka techniczna w ciągu kilku lat zdążyła stworzyć własną specyficzna kulturę i swoista modę. Ze zrozumiałych względów modne jest wszystko co techniczne, kosmiczne, sysntetyczne i industrialne). Akcesoriami na rejwach szczególnie w Niemczech, są gwizdki, okulary spawalnicze, maski gazowe, błyskające diody i białe rękawiczki (fantastycznie wyglądające w ultrafiolecie). Zabawki te w krajach gdzie techno jest bardziej wyrafinowane, powoli odchodzą w niepamięć, a natrętne gwizdanie w takt muzyki uważane jest nawet za przejaw złego smaku. Niektórzy zapaleńcy kompletują sobie z okazji rejw w prawdziwe kostiumy; - np.kombinezony robotników drogowych z odblaskujacymi naszywkami..

GAIN

Potencjometr na mikserze (zwany również TRIM - Pioneer) służący do regulacji mocy danego kanału.

GROOVE

Nieprzetłumaczalne tak jak : Vibe, Rock albo Funk. To co nas popycha do tańca na parkietach.

JOG

Pokrętło różnej wielkości znajdujące się w odtwarzaczach CD ale nie tylko. Służy do płynnego przewijania utworu (wyszukiwania) [DENON], precyzyjnego ustawiania punktu CUE [Większość odtwarzaczy] oraz podczas odtwarzania muzyki może pełnić funkcję PITCH BEND

KONSOLA

P

owszechnie używana nazwa to mikser. Mikserów jest tyle ile jest Dj`ei. Podstawowej budowy mikser powinien się składać z (minimum) 2 kanałów, crossfadera, equalizera na każdy kanał, sumy ogólnej, kamery pogłosowej, to sš tak jak mówię podstawy!!!

LABEL
Niezależna wytwórnia płyt. Każdy styl muzyki ma swoja ulubioną wytwórnie.

LIVE ACT

Koncert, wykonywany na imprezie przy użyciu syntezatorów, gramofonów lub komputerów oraz wszelkich innych dostępnych środków produkujących dźwięki.

LOOP

Seria dźwieków lub nut grana w petli.

MASTER TEMPO

Dodatkowy klawisz wspomagający pracę Pitch'a jego wciśnięcie powoduje zmianę prędkości utworu bez zmiany wysokości tonacji.

MC

ła to nazwa określająca niegdyś DJ`a , lecz powoli wychodzi z użycia. Jest stosowana przez różne zespoły w swoich nazwach np. Bomfunk MC`s .

MIXER
oznacza mistrza ceremonii, czyli z angielskiego Maser of Ceremony . By

Urządzenie pozwalające nakładać na siebie dwa lub więcej utwory pochodzące z różnych źródeł dźwięku.

PARTY

Impreza, zabawa.

PITCH

Na adapterze, potecjometr, którym można regulować szybkość obrotow dysku. Na syntezatorze potencjometr którym można w bardzo szybki sposób podwyższać i opuszcząć dźwięk - właściwie ślizgać się po całej oktawie.

PITCH BAND

Klawisze lub jedna z funkcji pokrętła JOG służąca do chwilowej zmiany prędkości utworu (np. podgonienia utworu do drugiego).

PLAY-LIST

Lista utworów, dysków, płyt DJ'a do których najczęściej sięga.

RAVE

Rave jest to impreza techniczna na wielka skale. W rejwach uczestniczy zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy osób. Muzyka
techno nawiązuje do klimatów industrialnych, dlatego imprezy SA organizowane w gigantycznych halach, garażach, opuszczonych fabrykach, hangarach, rzadziej w namiotach rozstawionych na polu. Najchętniej adoptowane są jednak tanie do wynajęcia przestrzenne i podatne do montowania sprzętu nagłaśniającego puste sale produkcyjne.

REMIX

Utwór jeszcze raz skomponowany, ulepszony, przeważnie zmieniony przez innego artyste.

SAMPLER

Pamięć najczęściej kilku lub kilkunastosekundowa służąca do zapisania singla lub kawałka utworu w celu późniejszego odtworzenia.

SAMPLING

Zmiana sygnału dźwiękowego na postać cyfrową; sampler wycina kawałek istniejącego już materiału dźwiękowego i wmontowuje go w nowy utwór; samplowanie, czyli sklejanie gotowych fragmentów, stało się jedną z najważniejszych technik w muzyce TECHNOO.

SCRATCHING

Technika wydobywania dźwięku za pomocą gramofonu i czarnej płyty polegająca na dowolnym przesuwaniu igły wzdłuż lub w poprzek płyty, co powoduje deformację nagranego dźwięku.

STROBOSKOP

Lampa dająca błyski światła z częstotliwością od 4 do 15 na sekundę, co powoduje wrażenie ukrywanego lub spowolnionego ruchu; wpływa także na mózg człowieka, ułatwiając przejście w stan transu.

SYNTEZATOR

Elektroniczne urządzenie do generowania dźwięku.

TECHNO

Jest muzyka utworzona wyłącznie za pomocą komputerów i sprzętu muzycznego najnowszej generacji (syntezatory, keyboardy, stacje perkusyjne, miksery). U źródeł techno znajdował sie house, dziś jedna z wielu odmian techno, który sam w latach siedemdziesiątych wywiódł sie z disco . Za rok narodzin stylu house uważa sie rok 1985, a jego kolebka był znany klub w Chicago o nazwie WareHouse. Od początku lat dziewięćdziesiątych trwa nieprzerwanie ewolucja gatunku. Specjalisci doliczają sie ponad 82 odmian tego rodzaju muzyki. Rozróżnią sie miedzy innymi 13 odmian techno, 5 ambientu, 8 house, 6 transu itd... . Ich specyfika zależy od wpływów kulturalnych i geograficznych, osobistych gustów muzyków, otwarcia na inne style, a także ciągłego udoskonalania technologii sprzętu muzycznego.

odstawowy przycisk (obok Play/Pause) na każdym dj'skim odtwarzaczu służy do 'zaznaczania' utworu tzn. klawiszami 'Search' lub , szukamy interesującego nas fragmentu początkowego, naciskamy CUE i zostaje on zapamiętany teraz klawiszem Play starujemy, a naciskając CUE powracamy do zaznaczonego miejsca


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> SZKOŁA MIKSOWANIA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin